Jaro 2017]Po zimě přichází jaro a s ním i delší den, světlo a více slunečních paprsků. Kromě teplých slunečních paprsků a lepší nálady, kterou nám jarní slunce přináší, však může také pěkně pozlobit.
Karotenoidy odjakživa chrání buňky rostlin přes spálením ultrafialovými slunečními paprsky. Proto v přírodě můžeme najít červená rajská jablíčka, oranžovou mrkev, zelený špenát, brokolici, kapustu, hrách nebo žlutou kukuřici. Tyto barvy můžeme v přírodě nalézt díky karotenoidům, chlorofylu a dalším ochranným činitelům.
Člověk je součástí přírody a tak podobný mechanismus můžeme najít i na jeho kůži. Právě betakaroten je přirozené barvivo, které funguje podobně jako pigment pokožky a pomáhá tak chránit pokožku před slunečním zářením.
Není žádným tajemství, že zejména jarní slunce je agresivnější než to letní a je jednoduché se tak na slunci spálit.
Proto je vhodné jíst větší množství mrkve delší dobu. Člověk může krátce na to na kůži pozorovat bronzový nádech, jako by se slunil každý den.
Toto zabarvení kůže při vyšší konzumaci mrkve připomíná kůži po opalování a způsobuje ho právě betakaroten, tedy provitamín A, který mrkev hojně obsahuje. Ten také pomáhá k ochraně buněk a k obnově kůže.
Tento vitamín je rozpustný v tucích a měl by se proto užívat s potravou, která tuky obsahuje.
Protože jsme si v zimě neužili moc slunečních paprsků, setkáváme se s nedostatkem vitamínu D, který si člověk dokáže vytvořit, ale jen v případě, že je alespoň 20 minut denně vystaven slunci.
Proto je vhodné pořídit si vitamín D jako doplněk stravy a pravidelně ho užívat.
Na jarním sluníčku se nemusíme jen lehce spálit, ale můžeme mít problémy s tzv. sluneční alergií, bolestí hlavy atd. Proto je vhodné zařadit do jídelníčku potraviny obsahující betakaroten.