Měsíček lékařský

By | 02.07.2020

Měsíček lékařský]Měsíček lékařský se nedá jen tak splést. Jeho zářivé oranžové květy jsou veselé už na dálku. Květy této bylinky patří k nejkrásnějším. Naše zahrádky zdobí až do podzimu, ale většina zahradníků ani neví, co v zahrádce má za poklad. Pokud si chcete měsíček sami nasušit do zásoby, sbírejte jeho plně rozkvetlé květy během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy totiž mají květy největší sílu. Mezi nejúčinnější patří oranžové květy měsíčku. Měsíček k užívání se dá zakoupit také v lékárně nebo bylinkářství. Květy měsíčku můžeme přidat také do jídla a to buď do pomazánek, salátů, polévek nebo dokonce rýže.

Měsíček lékařský je dnes běžně známou léčivou bylinou, která má hojně využití nejen v alternativní medicíně, ale také v kosmetice, kde se využívá její schopnosti zjemnit pokožku. Měsíček lékařský má hojivé účinky a proto se přidává do krémů a pleťových přípravků.


Hlavní léčebné využití měsíčku je zevně na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů nebo mastí. Výborně pomáhá na poranění kolem nehtů.

Měsíček kvete od června do září a má mnoho odrůd. Splést se však nemůžete. Léčivé jsou totiž úplně všechny. Sbírají se buď celé květy, nebo okvětní lístky, ve kterých je nejvíce léčivých látek.

V tekuté formě je měsíček ideální na zlepšení zažívání.

Z měsíčku se vyrábí masti, obklady nebo koupele, ty se používají na hojení ran, jizev, popálenin, odřenin a vyrážek, akné, zánětů pokousání či poštípání hmyzem nebo na proleženiny. Měsíček zabírá i na plísně a mykózy, hemeroidy a abscesy. Léčí také křečové žíly nebo bércové vředy. V odvaru z měsíčku se dají omývat i oči, tento způsob pomáhá na léčbu zánětu spojivek.

Okvětní lístky rozvařené v masti, buď v obyčejném sádle, nebo oleji, jsou velmi dobré na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na bradavkách při kojení. Měsíček se přidává i do sedavých koupelí při zánětu tlustého střeva. Ve formě tinktury je měsíček výborný i na nehojící se rány, výrony krve a pohmožděniny. Čerstvá šťáva slouží k natírání při rakovině kůže na stařecké pigmentové skvrny.

Měsíček se při vnitřním užívání ve formě čaje hodí nejvíce na nemoci jater a žlučníku, léčí záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva a kůže.

Měsíček dobře působí i při silné a dlouhotrvající menstruaci. Týden před jejím začátkem je potřeba pít denně dva šálky měsíčkového čaje.

Měsíček lékařský je vhodný k uklidnění nervové soustavy, snížení tlaku krve a ke zlepšení činnosti srdce.

Pokud smícháte 1 díl měsíčku lékařského, 1 díl kopřivy a 1 díl pampelišky, dostaneme tak výborný čistící čaj. Měl by se pít tři týdny po 3 šálcích denně. Kúra by se měla opakovat 3x do roka.

Z měsíčku lze vytvořit i domácí mast. Potřebujete na to jen půl kg vepřového sádla a dvě hrsti čerstvých květů. Sádlo rozpustíme, květy nasekáme najemno. Poté květy dáme do sádla a necháme přejít varem. Odstavíme a necháme odpočívat asi 12 hodin. Poté sádlo jemně rozpustíme, přecedíme a uložíme do skleniček. Skladujte ji na chladném místě.

Stejným způsobem se vytváří také měsíčkový olej, místo sádla však použijte olivový nebo slunečnicový olej. Měsíček nemá vedlejší účinky, a proto ho mohou užívat jak děti, tak starší lidé.

Měsíček lékařský se přidává do mýdel, pleťových mlék, šamponů, opalovacích krémů a olejů.

Mast připravenou z měsíčku lékařského používáme na bolavé svaly a klouby. Měsíček lékařský výborně chrání před viry, bakteriemi a kvasinkami. Proto ho ocení mnoho žen, když pomáhá od kožních i vaginálních mykóz. Působí antisepticky a je přírodním antibiotikem. Čistí krev a podporuje krevní oběh.

Měsíček zrychluje metabolismu, ale zpomaluje srdeční rytmus a snižuje krevní tlak. Pomáhá při rozrušení, uvolňuje tím křeče hladkého svalstva. Působí jako antioxidant a chrání buňky těla před poškozením.

Pokud doma ještě žádný měsíček nemáte a přemýšlíte o tom, že ho potřebujete, neváhejte a běžte si ho sehnat. Pokud nemáte možnost si jej vypěstovat, nebo utrhnout někde v přírodě, kupte si ho v lékárně nebo v obchodech zaměřených na zdravou výživu.

Přečíst  Ženy, které uměly myslet i bez manžela
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..