Borůvky

By | 10.09.2020

Borůvky]V létě nastává čas mnoha ovoce a zeleniny, které můžeme sbírat na zahrádkách. Avšak i v lese zrají nejrůznější plody, které nám nejen chutnají, ale jsou i velkým přínosem pro naše zdraví. Jedním z takovýchto plodů jsou i plody borůvek.

Borůvky tradičně nacházíme v lesích ve vyšších polohách. Nejvíce borůvek se vyskytuje na horách. Borůvky jsou jedním z největších pokladů lesa a obsahují mnoho vitamínů, minerálů, enzymů a antioxidantů. Nejlepší jsou v čerstvém stavu, kdy si zachovávají všechny své cenné látky. Jsou to malé, tmavé kuličky fialovomodré barvy, které jsou nabité zdravím a dokáží vyléčit mnoho neduhů.


Borůvky dozrávají až do září a obsahují vysoké množství vitamínu C. Ten posiluje imunitní systém a působí jako prevence při nachlazení, chřipce a infekčních onemocnění. Ve 150 gramech borůvek se nachází asi 31 mg vitamínu C. Tedy, menší miska plodů borůvek se rovná denní dávce vitamínu C.

Borůvky obsahují třísloviny, které mírní menstruační bolesti, silné krvácení a usnadňují ženskému tělu vyrovnat se s přechodem. Chrání tělo před infekcí a mají vysoký obsah antioxidantů. Borůvky chrání sliznice a přispívají k jejich rychlejší regeneraci a pomáhají při respiračních a zánětlivých onemocněních.

Borůvky díky svému obsahu napomáhají k redukci cholesterolu v krvi a chrání tělo před působením volných radikálů. Čaj z borůvkových listů je vhodný zejména pro diabetiky, mírní totiž hladinu cukru v krvi.

Borůvkový čaj si může připravit každý doma. Stačí dát dvě lžičky řezaných listů do klasického hrníčku, zalijeme horkou vodou a necháme louhovat deset minut. Čaj z borůvkových listů pijte chladný a dopřejte si alespoň dva šálky denně. Také odvar z borůvkových listů, které připravíte stejně jako čaj, pomáhá na paradentózu a na záněty dásní.

Právě na afty a problémy s ústní dutinou pomáhá výplach úst odvarem z borůvkových listů. Borůvky také zmírňují střevní potíže. Při kolikách a otravách jídlem fungují borůvky jako dezinfekce a staví. Borůvky dokážou pomáhat jak čerstvé tak i konzervované či mražené.

Borůvky mají také blahodárné účinky na ledviny a močové cesty, čistí je a pomáhají léčit případné infekce.

Antioxidanty, které borůvky obsahují, působí jako prevence proti vzniku nádorových buněk a to zejména proti rakovině prostaty.

Jak správně trhat borůvky? Nejlepší způsob sběru je za použití hřebenu. Jedná se totiž skutečně o mravenčí práci. Nesmíte však poškodit borůvčí. Borůvky vydrží maximálně pár dní v lednici. Musí se tedy rychle zpracovat buď zamrazit, nebo zavařit.

Jak se zbavit fialových skvrn od borůvek? Můžete zkusit dostat dolů pomocí citronové šťávy. Z lněných látek můžete zkusit tyto skvrny dostat dolů kyselým mlékem a to namočením asi na půl hodiny. Z vlny se dostanou skvrny dolů pomocí citronu. Z hedvábí potom můžete zkusit alkoholem. Osvědčené je i žlučové mýdlo.

Pravidelnou konzumací borůvek si zlepšíte svůj zrak a zbavíte tělo škodlivin. Borůvky zlepšují funkci lymfatického systému. Prospívají také cévnímu oběhu a prokrvení končetin. Působí blahodárně i na ekzémy a opařeniny. Borůvky dodávají energii a léči. Omlazují pokožku, uklidňují nervy a pomáhají při léčení hemeroidů. Z borůvek také nepřiberete, mají jen nízký obsah kalorií.

Borůvky také zastavují průjmy a zlepšují střevní potíže. Borůvky jsou oblíbenou přísadou dezertů a různých pochutin. Užijte si je v jejich sezoně a přidejte si je do dortů, zmrzlin, buchet a nezapomeňte z nich udělat chutnou marmeládu, kterou budete mít v zimě jako najitou.

Přečíst  Erotický týdenní horoskop od 01.08.2016 do 08.08.2016

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..