Spirulina

By | 20.01.2020

Spirulina]Spirulina je jednou z tzv. zelených potravin. Spirulina, ač by se to mohlo tak zdát, není řasa, ale sinice. Tyto sinice jako je spirulina můžeme najít v jezerech v tropických a subtropických oblastech. Tam ke svému životu potřebují ve vodě vysoké pH a také vysoký obsah uhličitanů a hydrogenuhličitanů. Jde tedy o sladkovodní sinici. Této sinice také existuje více druhů. Tento druh sinice se vyskytuje v Africe, Asii a Jižní Americe.

Přirozený výskyt těchto sinic by nepokryl požadavky trhu, a proto se tedy záměrně pěstuje. Největším pěstitelem této řasy je Japonsko. Spirulina obsahuje také mnoho prospěšných látek. Jedná se o vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, vitamín C, vitamín D, vitamín E a vitamín A a také karoteny. Obsahuje také velké množství bílkovin a řadí se mezi potraviny s jejich nejvyšším obsahem. Pro vegany a vegetariány obsahuje náhradu za proteinové přípravky ze živočišných zdrojů. Také obsahuje minerály, stopové prvky, buněčné soli, rostlinné živiny a enzymy. Další složku, které spirulina obsahuje, je velké množství chlorofylu a dalších prospěšných barviv. Barviva, která spirulina obsahuje, působí jako antioxidant a jsou protizánětlivá. Mají dobré účinky na ledvinová onemocnění. Chrání ledviny před chemickými látkami a zvyšují obranyschopnost. Přispívají také k hojení ran.


Často dochází k záměně chlorelly za spirulinu. Obě mají společné to, že získávají energii pomocí fotosyntézy, ale jinak se jedná o dvě naprosto odlišné skupiny organismů.

Chlorella i spirulina rostou v teplých vodách, uměle se pěstují a potřebují pro svůj růst alespoň 12 hodin denně sluníčko. Chlorella i spirulina mají obě zelenomodrou barvu. Produkují se v zeleném prášku, který se zpracovává do formy tablet. Patří mezi antioxidanty, pomáhají odbourávat z organismu negativně působící volné radikály a další látky. Tělu dodávají látky, které nám z běžné stravy často chybí. Obsahují aminokyseliny, minerály a vitamíny.

Sinice spirulina patří spíše do skupiny bakterií. Ve zpracované usušené formě, můžeme spirulinu dobře strávit. Spirulina na rozdíl od chlorelly se v našem žaludku dobře rozkládá.

Spriluna na rozdíl od chlorellly neobsahuje fosfor, tryprofan a kyselinu pantotenovou. Obsahuje však fykocanin, železo, kyselinu listovou a vitamín B12, které podporují zdravou krvetvorbu. Hodí se tedy pro nemocné anémií. Spirulina se hodí pro posílení vitality, nárůst svalové hmoty, zvýšení metabolismu, působí dobře na gastrointestinální trakt. Zvyšuje odolnost vůči virům a infekcím, fyzickou i psychickou výkonnost organismu, regulují hladinu krevního tlaku, cukru a cholesterolu v krvi.

S nasazováním spiruliny či chlorelly se musí postupně. Jinak mohou nastat problémy s trávením jako jsou průjmy, zvracení a nevolnosti.

Přečíst  Mátový sirup: Osvěží tělo a potěší ducha
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..