Ibišek súdánský]Ibišek, lidově zvaný čínská růže, je velmi známou okrasnou rostlinou. Na celém světě můžeme potkat na dvě stě druhů ibišků a to především v Indii, Číně a tropické Africe. Ibišky jsou stálezelené a opadavé keře, polokeře, ale i stromy a byliny se střídavými listy.
Listy ibišku jsou celistvé a dlanitě laločnaté. Ibišek súdánský je rostlina pocházející z Afriky a dodnes je pěstován v tropech po celém světě.
Ibišek súdánský patří do rodu Malvacea a je charakteristický svými dužnatými červenými kalichy, které jsou v době plodnosti masité. Kalichy ibišku mají kyselou chuť a používají se jako pochutina, potravina, ale také jako léčivo. Dokonce se zpracovávají i na šťávu, želé nebo potravinářské barvivo.
Ibišek tohoto druhu obsahuje celou řadu účinných složek, jako jsou flavonoidy, quercetin, kaempferol, apigenidin, kyselina šťavelová, kyselina citronová, vitamíny skupiny B, karoten, vitamín C, mastné kyseliny a mnoho dalších.
Flavonoidy z tohoto druhu ibišku mají silný ochranný účinek na kapilární strukturu. Pomáhají tak zpevňovat stěnu cév. Podporují i funkci žlučníku, pozitivně ovlivňují ochranu buněk a ovlivňují regenerační proces. Pomáhají podpořit činnost mnoha enzymů v organismu, které se podílejí na antioxidačním procesu. Flavonoidy jsou také důležité pro růst a udržování zdravých kostí, zubů, dásní, vaziva a jsou nezbytné pro tvorbu některých látek. Pomáhají také vstřebávat železo z potravy.
Ibiškový čaj
Ibiškový čaj]Řada z nás se v dnešní době snaží využívat nejlépe vlastní vypěstované rostliny a byliny na maximum. Takto se dá využít i ibišek súdánský, který nejenom, že vám bude zkrášlovat zahradu či balkon, ale může pomoci vašemu zdraví i v kuchyni.
Ibišek se od pradávna používá v tradiční medicíně ve východní Asii a v Africe a současné studie také potvrzují jeho pozitivní vliv na lidský organismus. Podle těchto studií vyplývá, že se podílí na snižování hladiny glukózy v krvi, také na snižování celkového cholesterolu a triglyceridů a naopak zvyšuje HDL cholesterol. Napomáhá také snižovat krevní tlak.
Velmi zajímavý pro mnohé ženy může být také účinek ibišku na plodnost. Ibišek totiž působí proti zahnízdění zárodku v děložní sliznici a má antiestrogenní účinek. Ibišek se tak běžně používá jako postkoitální kontraceptivum v ayurvédské medicíně. Při mnohých výzkumech byly tyto účinky potvrzeny. Ibišek dle dalších výzkumů působí také jako analgetikum, antivirotikum a působí také proti křečím a zánětům.
Ibišek súdánský ve formě bylinného čaje slouží nejen k doplnění tekutin při zvýšeném pocení. Navíc má i příjemnou nakyslou chuť a může se míchat i se šípky a mátou. Může se podávat i vychlazený, kdy je užitečný při horečkách a při vnitřním přehřátí.