FLOW: Stav plynutí

By | 16.03.2020

Poslední dobou se hodně mluví o FLOW. Pokud nevíte, o co se jedná, právě teď máte možnost to zjistit.

Ve stavu hlubokého soustředění je naše vědomí nezvykle dobře uspořádáno. Všechny naše pocity, záměry, myšlenky a také smyslové vjemy jsou koncentrovány do jednoho bodu. Sami se pak cítíme vyrovnanější a naše prožívání je více harmonické.

Stav plynutí, tzv. FLOW, zažíváte, když se pustíte například do úkolu, který máte šanci úspěšně dokončit. Když jste schopni se soustředit na to, co děláte. FLOW přichází také tehdy, když má váš úkol jasně dané cíle a poskytuje vám okamžitou zpětnou vazbu. FLOW nastává, když plníte úkol s hlubokým vnitřním zaujetím a necítíte přitom žádnou zvláštní námahu a zároveň máte kontrolu nad tím, co děláte. Při FLOW také mizí starost o naše vlastní vnitřní já a přitom po skončení zážitku přece jen dochází k transcendenci vlastního já. Mění se také vnímání času.


Stav plynutí je nejvíce vlastní například horolezcům nebo tanečníkům, zkrátka těm, kteří každý den překračují své limity. Stav plynutí zažívá také vědec, který je ponořený do svého bádání a zapomene na čas kolem sebe. V podstatě i vy můžete zažívat stav plynutí a to každý den, pokud každou svou činnost vykonáváte s láskou a pozorností.

Chvíle, kdy zapomínáte na čas

Stav plynutí můžeme zažívat také v případě nových, extrémních nebo náročných činnostech. Velkou zajímavostí pak je, že malé děti jsou ve stavu plynutí a dychtivého objevování světa kolem sebe, v podstatě pořád.

Pokud se toužíme dostat do stavu plynutí, pomůže nám i to, když si složité věci zjednodušíme. A naopak, co je příliš jednoduché a nudné si učiníme zajímavějším. Velkým darem je poté vykonávat to, co máme rádi, protože to často s sebou automaticky přináší právě prožitek FLOW. Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout stavu plynutí, je tedy naučit se mít rádi všechno, co děláme.

FLOW prožívá každý a přece při něčem jiném. Jeden nachází FLOW v hraní šachů, druhý v ježdění na kole, třetí v práci, čtvrtý v józe, další v umělecké tvorbě nebo sexu. Důležité je se natolik soustředit na danou činnost, že se té chvíli naprosto oddáte a zapomenete na sebe sama. Jde v podstatě o takovou menší bezpředmětnou meditaci. Proto také mistři bojových umění dokážou docílit silné a přirozené koncentrace, že dokážou bojovat bez myšlenky na smrt.

Do stavu plynutí nás může tedy dostat nejen klidná meditace v sedě, ale také pohyb. Například běh nebo jízda na kole. Ti, kterým do stavu plynutí pomáhá pohyb, se i po dvaceti minutách činnosti dostávají do stavu plynutí a shledávají na sobě pozitivní účinky. Často zapomenou na sebe a své problémy a prostě jen běží, jedou, plavou…cokoliv. Jen vy sami tedy musíte vědět, při které činnosti nebo nečinnosti zažíváte stav plynutí.

Přečíst  Myslivcovo dlouhé tajemství
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..