Kineziotaping: Barevné pásky

By | 30.04.2020

Kineziotaping]Možná už jste si už někdy všimli lidí na ulici, kteří nosí po svém těle různě nalepené barevné pásky. Jde o kineziotaping, tedy tzv. tejpování. Kineziotaping pochází od slova kineze, tedy pohybovat, tuto metodu vyvinul v 70. letech minulého století japonský lékař a chiropraktik Kenzo Kase. Právě teď zažívá kineziotaping bouřlivý narůst a to ve všech oblastech sportu, rehabilitace i regenerace. Barevné pásky, tzv. tejpy, se poprvé objevily přibližně před 7 lety na tělech sportovců Olympijských her.

O pár let později se tato metoda stala součástí léčby využívané v oblasti medicíny u ortopedů, fyzioterapeutů a maserů. Díky těmto barevným páskám se dociluje funkčnosti svalů, šlach a kloubů, které jsou v daný moment postiženy. Nalepování pružných pásek umožňuje trvalý průtok krve i lymfy a tím se aktivují ozdravné procesy.


Nejlepší je, pokud si necháte tejpy aplikovat přímo u odborníka, který je schopný odhalit příčinu vašich problémů a zváží, jaký typ tejpu použít a jak ho upravit. Tejpy se také zastřihují do různých tvarů, aby splnily účel této metody.

Laický kineziotaping může spíše uškodit, než pomoci. Laik nedokáže rozeznat svaly od šlachy a neví, kam barevné pásky nalepit. Pokud se rozhodnete lepit si tejpy podle ilustrací, videí a obrázků, doporučuje se tak pouze při lehčích zdravotních problémech.

Kineziotaping: Pomůže od problémů

Pokud jsou tejpy aplikovány správně, mají pozitivní účinky a dokážou neinvazivním způsobem ulevit od bolesti.

Tejpy nám mohou pomoci při bolestech páteře, kloubů, šlach a svalů, také při sportu a navíc prodlužují účinky masáže, pomáhají při skolióze, vadném držení těla, artróze, bolestech hlavy i zubů. Barevné pásky se mohou používat při zácpě, těhotenství, menstruačních bolestech, při otocích, hematomech, pro zlepšení průtoku krve i lymfy a při syndromu karpálního tunelu a léčbě jizev.

Kineziotaping má skutečně široké využití. Není vhodné je však využívat při trombóze, vyrážkách ekzémech, na porušenou vrstvu kůže, otevřené rány a bradavice.

Doporučují se používat barevné pásky s vysokým podílem vláken bavlny, která se přizpůsobuje lidské kůži, umožňuje absorpci vlhkosti a rychlé schnutí. Nejlepší tejpy jsou voděodolné a antibakteriální. Tejpy se nechávají dle techniky na těle 1-5 dní po dobu 24 hodin denně. Pokud chcete opět v tejpování pokračovat, doporučuje se odstup alespoň 1-2 dny. V tuto dobu je vhodné kůži masírovat a promazávat.

Přečíst  Spuštěn nový web
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..