Kardamom]Kardamom je bylina, která roste jako divoká v tropických deštných pralesích. Pochází z oblasti Indie, Srí Lanky, Číny a Vietnamu. V dnešní době se s ní můžete setkat i v Tanzanii, Guatemale, Sumatře i jinde.
Jde o koření, které je dražší než ostatní. Na rostlině postupně vyrůstají plody, které tvoří tobolky s tmavohnědými semeny. Tobolky mají barvu zelenou, žlutou a bělavou. Semena mají citronovou vůni a štiplavou chuť.
K dostání jsou i amomy, které se nazývají chybně kardamomem. Jde o příbuzné druhy s tobolkami, ale liší se semeny, které mají silnou kafrovitou vůni i chuť a nejoblíbenější jsou hlavně v Číně, Siamu a Africe. Než tobolky dozrají, stříhají se a suší.
Kardamom se prodává jako plody zelené barvy, nebo už jako vyloupaná semínka.
Kardamom užívali k léčení i staří Řekové a Římané. Vždy to bylo velice cenné koření. Používal se zejména k osvěžení dechu a ke zlepšení trávení. Oblíbené koření je kardamom zejména v arabských zemích. Koření se jím i káva.
Kardamom je vhodný na zažívání, na problémy se žaludkem, zejména na pálení žáhy, používá se jako afrodiziakum, tonizuje a má antiseptický účinek. Rozkousání jeho semen vede k uklidnění nervové soustavy.
Co je vlastně kardamom ?
Je součástí směsí koření karí a garam masála. Nejvíce se používá do moučníků, jogurtů, indických, arabských a čínských pokrmů, ale i v parfumerii. Přidává se k ochucení kávy a čaje, zeleniny a omáček. Má účinek ochlazovat, a proto se nepodává v chladném období.