Tymián obecný]Tymián obecný, latinským názvem thymus vulgarit je nejrozšířenější bylinka, která se užívá zejména v kuchyni. Navíc je to vyzkoušená léčivá bylinka, která dokáže zahnat různé zdravotní neduhy.
Francie tymiánu říká penicilin chudých. Tymián je bylina, která je velice silná a antibiotická. Lidoví léčitelé ji vždy užívali k léčení horních dýchacích cest, kašle a bronchitidy.
Tymián má v lidovém léčitelství několik názvů, mezi nimi jsou i démut, tymián, mateřídouška vlašská, tymiánek, nebo thým vonný.
Tymián se sbírá od května do srpna a používá se jeho nať. Suší se ve větších vrstvách na slunci anebo v teplotě do 40°C.
Účinnými látkami, které tymián obsahuje, jsou silice, linalol, cymol, 10 procent tříslovin, hořčiny, saponiny, flavonoidy a organické kyseliny.
Tymián je vhodnou bylinou, která léčí průjmy, nadýmání, záněty zažívacího traktu. Dokáže zmírnit kašel a působit protizánětlivě. Jako antibiotikum působí proti bakteriím, plísním, parazitům a prvokům.
Tymián má bohaté využití, můžete si z něj udělat i čaj. Stačí jednu lžíci tymiánu zalít studenou vodou a přivést k varu. Necháme louhovat zhruba deset minut a poté scedíme. Můžeme osladit.
Vyzkoušet můžete i tymiánovou koupel. Stačí si napustit vanu a do ní přidat až dvě hrsti sušeného tymiánu.
Tymián se používá hlavně v kuchyni, kde se přidává k masu, bramborám, rybám a hlavně do omáček. Na tymián však opatrně, jedincům, kteří na něj nejsou zvyklí, může přivodit zažívací potíže.