Halloween]S podzimem přichází i svátky, které se drží nejen u nás, ale také v cizině. Některé naopak naše země přebírá od jiných zemí. Mezi svátky, které jsou si podobné a které tu v minulých letech zaznamenávají stále větší oblibu, patří i americký svátek Halloween.
Jde o svátek, který pochází z Ameriky a patří tam mezi ty nejoblíbenější. V poslední době se i Češi snaží napodobovat tento svátek se vším všudy.
V Americe chodí děti na Halloween převlečeny za strašidla a obchází domy, kde dostávají různé sladkosti. Kde se však tento svátek vzal?
Samotná historie tohoto svátku sahá až do období keltského. Lidé tehdy prvního listopadu svítili na cestu duším zemřelých. Šlo o lucerny, které se vyráběly z dýní. Proto jsou hlavním symbolem tohoto svátku dýně. Keltové věřili, že v noci na prvního listopadu se duše zemřelých vrací zpět domů. Tato noc se nazývala Samhain. Znamenalo to konec léta.
Od dob křesťanství a církve byl tento svátek zrušen a nahrazen Svátkem všech svatých. Samhain se však slavil dál a tak se postupně tyto svátky spojili a lidově se tomuto svátku říkalo Halloween. V originále se mu říká All Hallow´s Day.
Halloween si lidé spojují hlavně s Amerikou. V Americe se však začal slavit až po příjezdu evropských osadníků. Lidé si jej oblíbili a rádi vyřezávají do dýní různé tvary. Dovnitř pak pokládají kalíšky, které dodávají světlo.
U nás se slaví zejména dušičky. Jde v podstatě o stejnou věc jako Halloween. Dušičky se slaví druhého listopadu a svátek spočívá v zapalování svící na hrobech a přinášení květin a věnců.