Zánět v těle: Tichý zabiják

By | 22.11.2020

Zánět v těle]Stále více dnes přibývá těch, kteří trpí nějakou formou zánětu v těle. Může se jednat o zánět, který je akutní a můžeme ho na sobě pozorovat jak vně těla, nebo bolestmi různých míst. Nebo se může také jednat o zánět, který se nijak neprojevuje, pouze zvýšenými hodnotami z různých testů, ale dotyčný pacient nepociťuje žádné příznaky tohoto zánětu v těle. Zkrátka, pacient se cítí dobře, nemá žádné problémy, ale přesto se ukazuje, že zánět v těle má. A právě tento nenápadný zánět se může stát tichým zabijákem, který vytvoří v těle více škody než užitku. Samozřejmě záleží, o který druh zánětu se jedná.


Zánět jako takový, je velmi potřebný jev. Je nutný k likvidaci infekce, k hojení ran a tedy i k přežití organismu. Důležitá je však síla zánětu a jeho délka trvání. Tzv. chronický zánět není nic jiného než neustále přítomný zánět v těle. A to rozhodně není dobře. Bohužel, v dnešní době pacientů s chronickým zánětem neustále přibývá. Proč tomu tak je, vám málokterý doktor přímo vysvětlí. Často totiž ani sami doktoři neví, odkud se chronické záněty berou a na základě čeho záněty vznikají. Může to být dnešní zrychlenou dobou, stresem, špatným a příliš chemickým stravováním, zhoršujícím se životním prostředím i dalšími jinými faktory.

Přehnaná zánětová odpověď imunitního systému na podněty vznikající v těle nebo působící venku, může být pro tělo ničivá a poškozující. Stejně jako dlouhodobě probíhající slabší zánět. V místě zánětu se kumulují buňky imunitního systému, zvyšuje se koncentrace imunitní buňky, stimulujících působků, prozánětových cytokinů a vzniká tak začarovaný kruh.

Takovéto tiché záněty stojí za poškozením sliznic, tkání, orgánů a postoupnou ztrátou jejich funkce, které vede k selhání. Je proto důležité tyto zánětlivé procesy tlumit a zastavovat.

Existují tzv. medicinální houby, které mají imunomodulační účinky. Obsahují totiž složky, které mají imunostimulační účinky, tedy posilující obranyschopnost, aktivitu imunitního systému a zánětovou odpověď v akutní fázi. Jsou zde však složky, které dokáží imunitní systém a zánětovou reakci tlumit. Jedná se o záněty autoimunitní, alergické, chronické i infekční.

Mnohé výzkumy a pokusy na populacích buněk imunitního systému potvrdily, že určité houby např. Chaga a Auricularie mají protizánětlivé účinky. Stejné účinky mají i houby Cordyceps, Agaricu nebo Shiitake.

Další složky hub také zmírňují záněty. Jedná se o látky terpenoidy a steroly, obsahuje je například Reishi, ty snižují aktivitu imunitního systému a utlumují zánětlivou reakci.

Peptidy, které obsahuje Cordyceps, zamezuje vycestování leukocytů do místa zánětu, které by prohloubily a prodloužily trvání zánětu.

Fenolické sloučeniny z Agaricu působí tlumivě na makrofágy, které syntetizují menší množství protizánětlivých cytokinů.

A polynenasycené mastné kyseliny, které jsou známé hlavně v rybím tuku, mají také protizánětlivé účinky.

Houby modulují aktivitu imunitního systému a dokážou tlumit jeho aktivitu a omezovat zánětlivou odpověď na různé podněty. Užívání medicinálních hub je tedy prospěšné při zánětech jakéhokoliv charakteru.

Přečíst  Rozhovor s Andělem
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..