Violka vonná

By | 20.01.2020

Violka vonná]Fialka vonná, zvaná také violka vonná, je u nás poměrně rozšířenou rostlinkou. Koho by nepotěšila malá fialová a pěkné vonící kytička. Fialky se objevují už v písních a básních a staly se také symbolem lásky. Vždy člověka nález této rostlinky potěší, ať už se objeví na louce nebo v lese. Jedná se o jarní kvítek, který má kromě svého přívětivého vzhledu také nádhernou vůni a velkou léčivou sílu, o které mnoho lidí neví.

Na rozdíl od trojbarevné sestry této rostlinky, kterou můžeme poznat dle barev, nejlepší odlišením violky vonné od jiných podobných květů je její pronikavá vůně. Čím jsou květy více tmavěji fialové a čím silnější je vůně, tím je bylina lepší a určení spolehlivější.


Při sběru fialky platí, že odtrháváme nadzemní část a kořen necháme pro budoucí kvetení. Fialce v přírodě však nemusíme ubližovat, protože dnes je k dostání dokonce i v lékárně. K léčivým účelům se však nepoužívají pěstované okrasné druhy.

Fialka patří mezi naše nejstarší léčivé rostliny. Lidé si k ní přivoněli, když trpěli bolestí hlavy. Dnes se používá k zastavení kašle, v tomto směru patří mezi nejlepší rostliny. Fialka léčí astma a uvolňuje hleny, uklidňuje dýchací orgány a pomáhá na chrapot. Na všechny tyto neduhy je dobré pít violkový čaj. Působí dobře na děti i na starší lidi.

Violky čistí krev a detoxikují organismus. Pomáhají také při kožních chorobách. Používá se i pro vnější použití, kdy pomáhá na kožní problémy a ekzémy. Působí blahodárně ve formě tinktury, která se vtírá do pokožky na bolavých místech při dně, zánětech svalstva nebo revmatismu. Violka vonná nemá žádné nepříznivé účinky.

Je však třeba si dávat pozor na předávkování, protože vyvolává zvracení.

Fialky vypadají křehce, ale jejich kořeny jsou tuhé a pevné. Po odkvětu vytváří černá semínka, která s oblibou šíří mravenci. Rostlina se rozmnožuje i nadzemními výhonky, které si hledají nové místo k zakořenění. Další jaro fialky opět rozkvetou.

Saponiny, které fialka obsahuje, uvolňují kašel a metylsalicylát příbuzný s acylpirinem zmírňuje bolesti a voňavý odoratin snižuje krevní tlak a uklidňuje. Fialka posiluje vápníkem kosti a železem krev, obsahuje také vitamíny A a C a podporuje imunitní systém.

Z fialky se jako z rostlinné drogy zpracovává oddenek, ale i celá nať obsahuje v menší míře některé přírodní látky. Usušený a zpracovaný oddenek je bez pachu a má ostře palčivou chuť.

Z fialky lze udělat čaj, ten pomáhá na suché a zanícené sliznice, čistí pokožku a zmírňuje kožní onemocnění. Nejchutnější čaj je z čerstvých květů. Přidat můžete i několik listů. Hrst květů zalijte 500 ml vody a nechejte louhovat pět minut. Pokud ho nevypijete celý, můžete ho použít k péči o pokožku.

Přečíst  O zlaté nitce
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..