Terapie přírodou I.: V hlavní roli příroda

Terapie přírodouŽijete rychlý a uspěchaný život? Nemáte čas pro pořádný nádech a výdech, vracíte se domů pozdě, na nic vám nezbývá čas a upadáte do depresí? Právě pro vás je tu jako stvořená terapie přírodou.

Ne, nepředstavujte si ji jako objímání stromů. Terapie přírodou spočívá i v obyčejné procházce přírodou, lesem, přivoněním ke květině nebo zaposloucháním se do šumu řeky a zpěvu ptáků. Příroda je totiž velmi mocná čarodějka, která zklidňuje mysl a srdce.

Díky vlivu dnešního moderního způsobu života, kdy většina lidí pracuje ve velkých městech, často dojíždí různými dopravními prostředky a vrací se z práce pozdě domů, nemá mnoho lidí příliš času na procházky do přírody, které právě dokážou snížit tlak od každodenních starostí. Lidé vznikli z přírody a tak mají neustálou potřebu kontaktu s ní. Pár květin v kancelářích, za okny ani na ulicích tento kontakt nezachrání.

Terapií přírodou si všimli už lékaři v 19. století. Zkoumali tak vliv přírody na lidské psychické i tělesné zdraví. Díky tomu pak vznikaly velké zahrady u psychiatrických klinik, kde se pacienti léčili prací. Pečovali o stromy, zahradu a pěstovali záhony zeleniny. Postupem času se od této metody léčby upustilo, ale dnes se k ní opět všichni navracejí. Psychologové i lékaři upouštějí od antidepresiv, ale snaží se naordinovat svým pacientům tzv. ekoterapii tedy terapii přírodou, která dnes zažívá velký boom.

V zahraničí se jedná o běžný způsob terapie, kdy terapeuti vyrážejí s nemocnými, vystresovanými nebo unavenými pacienty na několik dní do přírody, daleko od moderní civilizace, kde hledají zasloužený klid.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner