Setkali se s tarotovými obrázky křižáci ve Svaté zemi?

Tarotové obrázkyEvropa už ve 14. století tarot velice dobře zná. Roku 1367 v dnešním švýcarském Bernu vydávají zákon, který zakazuje, aby kdokoli měl cokoli do činění s barevnými obrázky, kterými tarotové karty jsou. To jasně svědčí o skutečnosti, že Evropané tehdy už nebyly ve výkladu karet žádnými nováčky.

Kořist z výprav do Svaté země

Podle dějepisců je dost pravděpodobné, že s kartami na starý kontinent dopluli Arabové. Někteří také míní, že se s nimi mohli potkat i křižáci, když vyráželi na svých výpravách do Svaté země. I tady jejich zdrojem mohli být už zmiňovaní Arabové. Třeba okultista Case zase předpokládá, že domovem tarotu je Maroko někdy kolem roku 1200, nemá ale přesné důkazy, na kterých by mohl svoji teorii postavit.

Podléhají i aristokraté

O rozšíření karet po celé Evropě se pak postarali především kupci, kteří mířili z místa na místo. Uzlem zřejmě byli přístavy ve Španělsku, Francii a Itálii, odkud balíčky s obrázky putovaly dál do vnitrozemí kontinentu. Karty se brzy zabydlí na jihu i západě kontinentu.
Podlehnou jim i vysoce postavení lidé. Na severu Itálie a ve Francii si šlechtické rody nechávají zhotovit karetní balíčky přímo na zakázku a zdobí je svými honosnými erby.

Tři balíčky pro francouzského krále

Jeden z nich se zachoval například v bohaté italské rodině Visconti-Sforza. Nechybí zde nákladný zlacený rodový erb. Právě tyto karty, jichž je celkem 78, se staly vzorem pro mnohé další tarotové balíčky. Výklady karet probíhají dokonce i na panovnických dvorech. Francouzský král Karel VI. Francouzský (1368–1422) si nechává roku 1392 pořídit hned tři balíčky. Protože ale archeologické výzkumy stále probíhají, je možné, že v budoucnosti nahlédneme trochu více pod pokličku vzniku tarotu. Co když se jednoho dne při vykopávkách objeví nějaký starodávný balíček karet, který vnese více světla do vzniku tarotových karet? Možné to je.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner