Babské rady: pěstování rostlin

Pěstování rostlinPěstujete také domácí rostliny? Byt i dům by bez nich byl smutný a pustý, to jistě uznají, jak berani, tak i kozorozi, kteří se mnohdy na ničem neshodnou. Raci se vyžívají ve veteši a panny musí mít ve všem pořádek. Nádheru rostlin ale musí ocenit všichni, ať už jde o lopatkovec, fíkus nebo třeba fialku. Při jejich pěstování ale nemusíme využívat přehnaně mnoho chemie, pro jejich budoucí prosperitu stačí jen hodně málo. Jaké babské rady si doporučíme tentokrát?

Souboj se škůdci bez zbytečné chemie navíc a velmi účinně

Mšice, svilušky a další parazité, to je skutečná pohroma nejen pro pokojové rostliny a truhlíky plné macešek nebo záhony růží. Naštěstí se jich můžete celkem spolehlivě zbavit. Pokud jste kuřáci, je pomoc hned nasnadě. Kdo tvrdí, že cigaretové nedopalky jsou k ničemu, tak se opravdu plete. Pokud je vyvaříte v troše vody, necháte ji odstát a začnete rozprašovačem nanášet na spodní strany listů, mšice brzy zmizí. V nedopalcích je totiž stále ještě trochu nikotinu, který rozhodně nemilují. A ještě lépe, než samotné nedopalky dopadne postřik z čistého tabáku.

Podobně pak zabere i mýdlový postřik. Ten nesmíte nanášet jen, když zrovna sálá letní slunce, které by pak snadno spálilo listy. Lžička tekutého mýdla a dva litry vody, řádně promíchat a nanášet asi jednou týdně (nebo vždy po prudším dešti). Tento postřik se pochopitelně nehodí na rostliny, které budete jíst, jedná se o řešení pro okrasnou flóru!

Mšice dokáže zahnat na ústup i kávová sedlina nebo kopřivy, které necháte volně růst vedle napadených keřů. Estetika tu musí jít stranou, alespoň na čas, aby nezvaní parazité konečně opustili pole působnosti. Skvěle zabere i vůně afrikánů, které můžete vysadit mezi rostliny na záhonku, bude to dobrá prevence. Vůně odpuzuje i háďátka, která milují zeleninu a účinně zažene i parazity jahodníků a podobných rostlin. Ne vždy se zkrátka vyplatí utrácet stovky korun za chemii, kterou máte doma připravenou doslova za babku během pár minut…

A ještě jedna malá rada. Zalévejte dešťovou vodou! Ta z kohoutků je pro rostliny spíše těžká, odstátá dešťová voda je přímo požehnáním. Z mnoha zkušeností víme, že rostliny a květiny pak budou přímo zářit.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner