Ovesné vločky: Zázračný oves

Ovesné vločkyPokud ve svém jídelníčku ještě nemáte ovesné vločky, je možné, že brzy svůj názor změníte. Už staří Římané znali prospěšný význam ovsa. Germánské kmeny se už v dávných dobách živily ovesnou kaší. Ovesná kaše byla údajně pokrmem bohů a germánští bojovníci si ji vařili před bojovým tažením. Staří Římané dokonce máčeli oves ve víně, které pak pili vojáci před bojem, zatímco se oves dával koním.

Ovesné vločky mají velké použití zejména jako dietní potravina a to už dlouhou dobu. Snídaně složená z ovesných vloček dodá vašemu tělu dostatek energie na celý den a člověk netrpí hlady až do oběda. Takové vlastnosti ovesných vloček si pochvalují nejen strávníci, ale také dietáři. V dnešní době se ovesné vločky těší velké oblibě a to zejména ve spojení se zdravým životním stylem. Jde totiž o výborný zdroj energie a podpůrný prostředek k nárůstu svalové hmoty. Ovesné vločky tedy mohou pomoc i při tvarování postavy. Jak je možné, že právě vločky dodají tělu tolik energie?

Ovesné vločky totiž obsahují velké množství sacharidů. Kulturisté a kondičně cvičící je využívají také jako předtréninkové jídlo.

V ovesných vločkách se skrývá 66 % sacharidů, 16 % hodnotných bílkovin, 7 % tuku a 12-14 % vlákniny. Vločky jsou také výborným zdrojem vitamínů a to zejména vitamínu A, B1, B2, D, E, kyseliny pantotenové a kyseliny listové.

Ovesné vločky pro nemocné i děti

Ovesné vločky obsahují také omega-3 a omega-6 nenasycené mastné kyseliny. Vločky také obsahují hodně železa a dalších důležitých minerálních látek jako je vápník, draslík, fosfor, hořčík, zinek, mangan a měď.

Vločky také obsahují hodně škrobu, a proto jeho trávení a vstřebávání probíhá velmi pomalu. Vločky tak postupně uvolňují energii do celého těla a navozují pocit sytosti na delší dobu. Také tlumí pocit hladu a udržují vyrovnanou hladinu krevního cukru. Oves, jak je známo, je také dobrým pomocníkem při únavě, rekonvalescenci a je vhodný pro rostoucí a vyčerpaný organismus. Proto se ovesné vločky doporučují i dětem, nemocným a dospívajícím. Navíc je oves vhodnou potravinou i pro diabetiky.

U mužů napomáhají ovesné vločky zvýšit hladinu hormonu testosteronu. Jejich konzumace tedy umocňuje schopnost těla budovat svalovou hmotu a také současně spalovat tuky.

Ovesné vločky si dokáže připravit i malé dítě. Navíc existuje spousta způsobů, na jaké lze vločky připravovat. Můžeme si je udělat na slano nebo na sladko. Nejrychlejší příprava je zalít ovesné vločky horkým mlékem nebo vodou a dochutit si je poté může každý sám dle svého gusta. Někdy stačí přidat trochu ovoce a ořechů a máte hned připravenou vynikající snídani.

Vločky také pomáhají při střevních a žaludečních potížích, při poruchách trávení a posilují imunitní systém. Ovesné vločky také dokážou tlumit zvýšenou činnost štítné žlázy.

Ovesné vločky jako lék na ekzémy

Pro svůj nízký obsah kalorií se perfektně hodí i k dietám. Vločky napomáhají i odbourávání tuku a cholesterolu z těla. Měli by si je tedy zařadit do jídelníčku i osoby se srdečními chorobami.

Ovesné vločky jsou bohatým zdrojem stravitelné i nestravitelné vlákniny. Tato kombinace tak působí jako prevence zácpy a rakoviny. Zajišťuje tak správnou funkci střev a to především tlustého střeva. Oves také léčí sliznici žaludku a pomáhá při hemeroidech, vředech a poruchách trávení. Příznivé jsou i účinky na kardiovaskulární systém.

Vločky také působí jako afrodiziakum. Navíc dokážou správně vyživovat nehty a vlasy. Oves je také prevencí proti vráskám a zajišťuje čistou a zdravou pleť. Oves pomáhá i na ekzémy a přináší úlevu od zarudnutí kůže, svědění a bolesti. Z ovesných vloček si můžete i vy sami doma připravit vyživující pleťovou masku, stačí ovesné vločky smíchat s medem. Tato maska je vhodná především pro mastnou pleť.

Oves také zajišťuje správný vývoj nervové soustavy, zlepšuje paměť a soustředění a také zajišťuje metabolické procesy pro tvorbu krve. Posiluje imunitu a zvyšuje odolnost organismu proti stresu.

Ovesné vločky také patří mezi tzv. funkční potraviny. To jsou potraviny, které mají v lidském organismu specifickou a zdraví prospěšnou funkci. Odvar z ovsa také snižuje vysoké horečky.

Z ovesných vloček se dají dělat nejen kaše, ale i omelety s vajíčky, karbenátky, placky nebo ovesné sušenky. Fantazii se meze nekladou.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner