Hrady a zámky Německa: Moritzburg nabízí skutečně pohádkovou atmosféru

MoritzburgŽe tenhle lovecký zámek vlastně už od vidění znáte? Ale samozřejmě, je to možné! V zimních měsících roku 1972 se tu totiž natáčela pohádka, která je oblíbená dodnes nejen u českého a německého publika. Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou jsou perlou československé kinematografie a také věčnou památkou Moritzburgu, zámku postaveném v polovině šestnáctého století ve skvostném renesančním duchu.

Prohlídkové okruhy jsou hodně pestré, nezapomeňte na zámecký park.

Samotný Moritzburg je asi patnáct kilometrů od Drážďan, v minulosti sloužil i jako jedno ze sídel saských kurfiřtů. Prostory zámku i jeho exteriéry nejvíce zvelebil sám zakladatel August Silný, který se v této oblasti velmi rád věnoval lovu. Barokní prvky pak přidává pokračovatel slavné dynastie, kurfiřt Jan Jiří II. V místní kapli se doposud konají bohoslužby, na návštěvníky čeká celkem sedm sálů a přes dvě stě různých komnat. Perla saského baroka skýtá i pohled na vzácné kousky porcelánu z celého světa nebo postel opředenou tisíci pavích per. A pokud sem zavítáte v zimě (listopad až únor), můžete si užít i výstavu věnovanou právě slavnému snímku s popelčí tématikou.

V zámeckém parku je i řada vzácných zvířat, stejně jako v Německu poměrně ojedinělá stavba – maják, který je bohužel pro veřejnost uzavřený, symbolizuje vítězství ruských spojenců nad Turky v roce 1770. K návštěvě pak láká i nedaleký lovecký zámeček u rybníka, kterému se také říká Bažantí. V první polovině osmnáctého století zde byla vybudována velká bažantnice, tento „kapesní zámek“ nabízí i pohled na pracovní kabinet nebo jídelní sál, symbolizující přepych a vybraný vkus tehdejší šlechty.

U toho však samozřejmě vůbec skončit nemusíme. Nedaleko českých hranic jsou totiž i Drážďany a zavítat můžete i do Lipska. Zájemci o německou historii si snad ani nemohou vybrat lépe…

SMS Věštba
SMS Výklad / banner