Meduňka

By | 23.10.2020

Meduňka]Meduňka je teplomilná rostlina, asi metr vysoká a široká. Roste v mohutných trsech. Většinou ji pěstujeme na zahrádkách a trs nenecháváme růst příliš. Před květem a za sucha ji zastřihneme. Sežíná se zhruba deset centimetrů nad zemí a to až naroste do třiceti až čtyřiceti centimetrů. Sklizeň vychází u meduňky asi 3x do roka. Meduňka je trvalou bylinkou a tak po několika letech na jednom stanovišti vymrzá, takže je vhodné ji obrok až dva propojit na další záhon.

Čím více má meduňka slunce, tím více má také silice. Tato bylinka se pyšní příjemnou vůní a ze záhonu meduňky se sušením vytrácí. Suší se do třiceti pěti stupňů Celsia. Její silice se totiž snadno odpařuje. Pro její snadné zapaření, černání nebo reznutí je vhodné ji sušit zavěšenou v trsech ve stínu a po nasušení ji rychle ukrýt do neprodyšných obalů. Listy se používají k výrobě čaje.


Nať meduňky se sbírá pouze v suchém počasí, nejlépe za chladného odpoledne, ještě před rozkvétáním květů. V době květu se totiž léčivé vlastnosti této bylinky mění. Meduňka má příjemnou, trochu citronovou vůni a chuť podobnou medu. U nás sama od sebe neroste, ale záměrně se pěstuje.

Je však běžně k dostání. V dnešní době se meduňka pyšní velkou oblíbeností a v dnešním světě plném stresu je to pochopitelné. Lidé hledají alternativy jak se uzdravit a najít vnitřní klid.

Meduňka je především léčivou bylinou a její účinky byly známé už od pradávna. Dávno ji lidé nazývali elixírem života a to zejména taky proto, že meduňka dokáže uklidnit celý organismus.

Existuje samozřejmě více bylin, které uklidňují organismus, meduňka je však výjimečná tím, že uklidňuje nervovou soustavu a psychiku. Zároveň léčí orgány těla, které jsou postižené vlivem stresu chorobnými změnami. Meduňka uvolňuje křečovité stažení způsobené nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce, dýchací a zažívací orgány. Tiší také záchvaty kašle dětí, uvolňuje křeče žaludku a zaražené větry, pomáhá i proti zvracení v těhotenství.

Je to výborný uspávací prostředek jak u dětí, tak u starých lidí. Stačí šálek čaje s medem a bohatě nahradí tabletku na spaní. Čaj z meduňky je neškodný a může se pít denně.

Osvědčené je i užívání meduňky ve formě tinktury nebo vína. Několik století se z meduňky vyrábí tzv. karmelitánský líh, ten se dá sehnat i dnes v lékárnách.

Při vnějším použití se doporučuje natírat podrcenými listy nebo tinkturou čelo a spánky při bolestech hlavy a migréně, osvědčilo se i natírání míst při oparu.

Meduňka zabírá na nejrůznější neduhy. Je výborným lékem při stresu, neklidu, nespavosti, proti bušení srdce, problémech s trávením a při křečích žaludku. Dobře zabírá na dávivé kašle, nevolnost v těhotenství, migréně i oparům.

Sami si doma můžete udělat zdravou směs proti stresu. Stačí trochu natě meduňky, trochu natě majoránky, kořen anděliky, nať třezalky, dobromysli a kořen kozlíku. Dvě lžíce takovéto směsi zalijeme horkou vodou a necháme dvacet minut louhovat. Čaj se přecedí, podle chuti dosladí a pije se třikrát denně.

Přečíst  Náboženství: Školy Buddhismu
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..