Máta

By | 06.06.2020

Uklidňující čaj

Máta]Mátě se během léta daří a rozpíná se tak na našich zahradách. Jde o jednu z nejmocnějších bylin. Už staré herbáře pravily, že kdo jí mátu každý den, má pěknou barvu a je stále zdráv. Na našich českých zahrádkách je máta z jednou z nejčastějších bylinek, které pěstujeme. Je totiž úplně nenáročná a sama se rozmnožuje po zahrádce. Vždycky tak v létě můžete sáhnout pro čerstvé lístky, ať už do čaje, mojita nebo vody.

Název máta je odvozen z latinského slova mente, neboli myšlení. Věřilo se, že máta stimuluje činnost mozku. Mátová vůně posiluje mozek i paměť a povzbuzuje chuť k jídlu. Dnes se máta používá jako prostředek, který stimuluje proudění krve do hlavy a který posiluje paměť, soustředění, osvěžuje a vyvolává kreativitu. Máta také zlepšuje náladu.


Mátové čaje uklidňují při psychických výkyvech, bolestech hlavy a nespavosti.

Máta patří k nejčastěji využívaným bylinkám, má protizánětlivé účinky a tak působí dobře na křeče a bolesti. Výborně tak pomáhá na bolesti žaludku, nadýmání, koliku, nevolnosti, průjem a zácpu. Stimuluje játra i žlučník. Mátový čaj povzbuzuje chuť k jídlu, pomáhá při nechutenství a poruchách trávení.

Máta: Výrazná chuť

Máta má velké využití v kuchyni. Provoní omáčky, polévky, saláty a nápoje. Ochlazuje, a proto se nedoporučuje pít čaj z máty v zimě. Máta se přidává ke grilovanému masu i k rybám. Hodí se do tvarohových pomazánek, dresinků, omáček, do bylinkového másla a k ochucení rýže.

Lístky máty se však vždy přidávají až ke konci vaření. Dodávají čistou a svěží chuť asijským, arabským a řeckým specialitám. Zvýrazní i chuť luštěnin, okurky, kozího sýra, melounu, krevet, telecího a koření.

Často se používá jako ozdoba dezertů. Přidává se do různých sladkostí, krémů, zmrzlin, pudinků, ovocných salátů. Můžete ji zkusit přidat nesekanou i do palačinkového těsta.

Mátový čaj připravíte tak, že použijete dvě lžičky sušených lístků máty a necháte je přejít krátce varem. Čaj se pije po malých dávkách celý den.

Vyzkoušet můžete i marocký mátový čaj, který se připravuje ze zeleného čaje s čerstvými lístky máty.

Pokud byste si smlsli na nealkoholické mojitu, použijte deset čerstvých lístků máty a dvě lžičky cukru nejlépe třtinového, přidejte ledovou tříšť, sodovku a limetkovou nebo citronovou šťávu.

Lístky a cukr pomačkejte ve sklenici, přidejte šťávu, ledovou tříšť, dolijte sodovkou a je hotovo.

Přečíst  Dary podzimu: Šípková růže

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..