Kopřiva dvoudomá – Urtice dioica

By | 14.10.2020

Kopřiva dvoudomá]Vytrvalá bylina vysoká až 120 cm s větvitým plazivým oddenkem a čtyřhrannou lodyhou. Listy jsou řapíkaté, vejčité, dlouze zašpičatělé, na okraji pilovité, na lící tmavě zelené. Jednotlivé exempláře kopřivy dvoudomé se tvarem listů a jejich okrajem mohou lišit. V úžlabí horních listů vyrůstají latnatá květenství. Samčí a samičí květy jsou drobné a zelené. Rostlina je dvoudomá a je ojediněle obojaká. Ceá je pokryta žahavými chloupky, které někdy mohou chybět. Kvete od června do září.

Kopřiva je rozšířená po celé Evropě. U nás roste hlavně na rumištích, v křovinách, u plotů a v příkopech. Příbuzná žahavka roste hlavně v pařeništní půdě. List a nať se sbírají v rukavicích, poněvadž pálí. Nejvhodnější jsou mladé kopřivy vysoké asi 20 cm. Suší se pokud možno rychle. Jeden den ji v tenké vrstvě můžeme předsušit na slunci. Umělá teplota nesmí překročit 50 stupňů Celsia. Kopřiva je bez pachu a chutná poněkud hořce. Má mít zelenou barvu.
Hlavní účinné látky nejsou ještě zcela známé. Kromě různých kyselin, např. křemičité, mravenčí aj. Dosud se zjistil obsah acetylcholinu, sloučeniny Ca, K, Fe, Na, sirné látky, histamin a také serotonin.Na účinku se acetylcholin a histamin podílejí jen částečně. Kopřiva dále obsahuje jedovatou bílkovinu, z natě byla izolována řada karotinů, vitami B2 a kyselina pantothenová. Kopřiva také obsahuje chlorofil a fytoncidní látky. Obsahuje beta-karoten, který je lidským organismem přeměňován na vitamín A, zároveň podporuje pigmentaci kůže při styku se slunečním zářením. Vlastní „kopřivový jed“, to je bezdusíkatá, neprchavá látka pryskyřičného charakteru, která v nepatrném množství vyvolává známé pálení a svědění. Sušená kopřiva nemá svědivý účinek a takého nemají zahřáté výtažky připravené z čerstvé rostliny. Zachovávají si jej lihové extrakty z čerstvé natě.

Používá se při otocích, zánětlivých onemocněních močových cest a při revmatismu. Působí jako podpůrný prostředek při cukrovce a jako lék proti jaterním a žlučníkovým chorobám. Podporuje částečně růst vlasů. Mladé rostliny se mohou použít k posílení a přeladění střevní činnosti a při chudokrevnosti. List a nať působí diureticky: mladé listy posilují celkově organismus, v krvi snižují hladinu cukru, pomáhá při vodnatelnosti odnímáním vody, čistí krev a pomáhá tvoří krev. Snižuje náchylnost k nachlazení. Kopřiva je od kořene, přes stonek, listy, až ke květům léčivá. Má protirakovinové účinky, působí dobře na látkovou výměnu. Odvar z kořene slouží proti zahleňování prsou, plic a kašli.

Přečíst  Muškátový oříšek

Mladé kopřivy jsou bohaté na vitamíny a minerály. Má vysoký obsah vitaminu C a tento pomáhá zajistit, aby tělo železo, které se v kopřivě nachází, řádně absorbovalo. Čistí organismus od kyseliny močové. Kopřiva je doporučována na dětský a nervový ekzém. Kopřiva je účinný čistící pleťový prostředek pro mastnou pleť.

Další známé odrůdy kopřivy dvoudomé jsou : kopřiva žahavka (Urtica urens L. ), kopřiva kulkonosná (Urtica pilulifera L. ), kopřiva Dodartova (Urtica dodartii L.).Podávání kopřivy je naprosto bezpečné, nejsou známy žádné kontraindikace ani nežádoucí účinky.

Odkazy věnované kopřivě

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..