Kontryhel obecný – Alchemilla Vulgaris

By | 13.07.2020

Kontryhel obecný]Vytrvalá, značně proměnlivá bylina s krátkým, trvalým oddenkem při porvchu země, z něhož vyhání růžici řapíkatých listů a poléhavé nebo přímé, chloupkaté lodyhy větvené a někdy až 30 cm vysoké. Přízemní listy jsou dosti tuhé, okrouhle ledvinaté, dlanitě 7 – 9 laločné, na okraji pilovité, s povrchem většinou leskle chlupatým. V mládí jsou podle hlavních nervů řasnatě složené. Lodyžní listy mají okrouhlé a hluboce pilovité palisty. Nepatrné květy, velké 3 – 5 mm, jsou zelenavě žluté a tvoří řídké vrcholíky, jejich poslední větve přecházejí ve vijany. Plodem je nažka uzavřená ve vytrvávající čišce. Kvete od května do září. Kontryhel dorůstá až do výšky 50 cm. 

Je rozšířený po celé Evropě, u nás roste velmi hojně na lukách a návsích, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků . Sbírá se list a kvetoucí nať a suší se ve stínu. Bylina je bez pachu, chuťově hořká a svíravá. Nať a list obsahuje až 8 % tříslovin, silice, hořčiny, glykosidy a dosud neznámé látky. Má účinek spasmolycký a adstringentní. Příznivě ovlivňuje trávení. Působí také sedativně.

Používá se při průjmech, při zvlášť silné mentruaci a preventivně k ulehčení přechodu, při hrozícím potratu, upravuje periodu, k výplachům pochvy, při zánětlivých onemocněních pochvy, dělohy a vaječníků, k upevnění ochablých a svislých prsů, k výplachům při zánětlivých onemocněních dutiny ústní a krvácení z nosu, k omívání špatně se hojících ran, v obkladech při očních zánětech a při chudokrevnosti. Projevuje se dobře při výtocích, potížích v podbřišku, při nevolnostech a pomáhá v začínající pubertě.

Naši předkové používali tuto bylinu na rány, vnitřně i zevně, proti epilepsii a proti kýle. Kontryhel působí svíravě, používá se také jako vody vypuzujícího a srdce posilujícího prostředku, při horečce a při hnisavých ranách a zanedbaných vředech.

Příbuzným druhem je kontryhel rolní ( Alchemilla arvensis Scop.), kontryhel nejlysejší ( Alchemilla fissa Schum. ), kontyhel žlutozlený (Alchemilla xanthochlora Rothm.), kontryhel holý (Alchemilla glabra L. Neygenf.), kontryhel pastvinný (Alchemilla pastoralis Bus.). Z nich se občas používá rolní, obsahuje hlavně třísloviny. Kontryhel, který roste ve vyšších polohách, je v lidovém rčení nazývám stříbrným kontryhel a používá se při otylosti. Projevuje se příznivě při špatném spaní. Je vhodný pro lidi s cukrovkou. Kontryhel stříbrný zesílí a zpevní svalstvo.

Přečíst  Týdenní partnerské horoskopy od 18.09.2017 do 25.09.2017

Kontryhelu obecnému se také říká husí nožka, polní muškát, pláštíček Panny Marie, stříbrník, rosička, kloboučky, perlová bylina.

Rodové jméno Alchenilla je odvozeno od arabského „alkemelych“, což znamená „alchymie“. Je možné, že rostlina dostala jméno pro své léčivé vlastnosti, nebo proto, že ji používali staří alchymisté. Anglický lidový název „dewcup“ (kalíšek rosy) poukazuje na skutečnost, že se ve zvlněných listech shromažďuje rosa, jejíž kapky měly mít velkou magickou sílu. Ve středověku ji používali alchymisté při usilovné snaze vyrobit kámen mudrců, kterým by bylo možno přeměnit bezcenné kovy ve zlato. V křesťanské tradici byl kontryhel zasvěcen Panně Marii, protože okraj listů připomínal údajně její plášť. Proto se také používal při ženských potížích.
Kontryhel obecný je původem z území Velké Británie a Evropy, ze severozápadní Asie, ze severovýchodní Ameriky a z Grónska.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..