Tipy, jak ušetřit v domácnosti

Jak ušetřitSpořit a zase jen spořit. Úspor při chodu domácnosti není nikdy dost. Pokud nahlédneme do této problematiky, je jasné, že základem bude třeba nákup úsporných žárovek, ale také častější sprchování, které vyměníme za každodenní parní lázeň. Možností, jak ušetřit peníze se ale nabízí víc. Například, zejména ryby si potrpí na tom, aby uspořily – ať už jde o elektřinu nebo potažmo i hotové peníze. Následujme proto příkladu tohoto únorového a březnového znamení zvěrokruhu, může se nám to hodně vyplatit.

Šetřit na spotřebě elektřiny není nic těžkého, pojďme se to naučit.

Za prvé, stolní PC by se mělo přepínat do režimu spánku automaticky pár okamžiků poté, co s ním nepracujete. Ušetřit můžete i pětistovku ročně. Počítač by neměl sloužit jako DVD přehrávač, protože takto spotřebuje zbytečně velkou porci elektřiny, pusťte si film přímo v přehrávači u TV a získáte jako bonus i lepší kvalitu obrazu a zvuku.

Nabíječka by neměla zůstávat v zásuvce. Pokud ji tam necháte, stále bude odebírat jisté množství elektřiny. Samozřejmě, sice si vezme ze sítě jen minimum, ale na druhou stranu takto lze ušetřit dalších pár stovek ročně. A voda v rychlovarné konvici? Ohřívejte jen tu, kterou potřebujete na dvě kávy, každý decilitr navíc se totiž zbytečně prodraží. Menší porce jídla pak levněji ohřejeme v mikrovlnce, zbytečně zapínat sporák a utrácet za elektřinu navíc je nesmysl. A když už jsme u elektřiny, podívejte se dobře na rozdíl mezi nízkým a vysokým tarifem, cena vás možná opravdu překvapí.

Žehlíte často? Pak určitě víte, kolik energie spotřebuje průměrná žehlička. Naučte se využívat takzvané zbytkové teplo a ušetříte – to platí i pro přípravu pokrmů na indukčním nebo klasickém sporáku.

Kapitolou sama pro sebe je lednička, její spotřeba je někdy neuvěřitelná

Lednička je doslova žroutem proudu, to je jistě bez debat. Celkovou spotřebu ale hodně navýší jen to, když dáte ledničku poblíž zdroje tepla. Pokud bude v lednici jen relativně malá námraza (třeba čtyři milimetry), zvýší se spotřeba elektřiny až o sto procent oproti normálu. Vyplatí se také investice do lepších spotřebičů – ty nejúspornější v kategorii A+ a výše jsou možná za vyšší pořizovací cenu, ta se ale v řádu měsíců až několika málo let vrátí na výrazně nižších fakturách za elektřinu. A kdo by nechtěl platit dodavatelům elektřiny víc, než je opravdu nutné?

Nejen ryby, ale například i panny nebo berani rádi ušetří, zvláště pokud je to nebude stát žádné velké úsilí. Pomocí pár praktických rad vám pomůžeme, bez ohledu na to, v jakém jste se narodili znamení, uspořit pořádnou porci elektrické energie. Jak na to? Vlastně nemusíte dělat prakticky nic, jen se řídit doporučením, které poznáte na fakturách za elektřinu už v příštím roce. Jde totiž o dlouhodobý proces, jenž ale přinese své ovoce opravdu na sto procent.

Úsporné žárovky jsou alfa a omega každé domácnosti

Pokud náhodou ještě doma nemáte instalované úsporné žárovky, nesmíte se divit, že spotřeba elektrické energie atakuje český národní rekord. Jedna věc je zhasínat světlo v místnostech, kde zrovna nikdo není, druhá zase svítit maximálně úsporně. Pokud máte doma v bytě dvě čtyřicetiwattové a tři šedesátiwattové žárovky, plus v koupelně a na WC další „pětadvacítky“, nedá se říci, že využíváte elektřinu opravdu efektivně. LED žárovky, které mají naprosto stejnou nebo i mnohdy lepší svítivost, totiž mají příkon v řádu přibližně 2 až 11 watt.

Jistě, za dřívější typ žárovky jste utratili deset nebo dvacet korun, LED žárovky mohou stát i stokorunu. Ovšem, jak jistě dobře propočtou i spořivé rybky, kladů je zde mnohem více. Například životnost, která u klasiky dosahovala maximálně pár tisíců hodin, LED technologie vám bude sloužit i sto tisíc hodin, a to zcela bez problémů. Nevadí jim ani časté zhášení a rozsvěcení, neobsahují škodlivou rtuť a odolají i mírnějším nárazům.

Když se k tomu připočte až o devadesát procent nižší spotřeba elektrické energie, snad ani není co řešit. Tudíž, pokud jste jen na svícení spotřebovali měsíčně stokoruny, nyní už to mohou být řádově jen desetikoruny – a na meziročním vyúčtování se tohle opravdu projeví, náklady za osvětlení patří k těm nejvyšším. Teď ještě pár úsporných elektrospotřebičů a rázem bude zálohová faktura za elektřinu ve výši přímo úsměvné.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner