Bezpečné opalování

Jak se správně opalovat

OpalováníV poslední době se u nás hovoří o škodlivosti slunečního záření a v neposlední řadě i o s tím spojení rakovině kůže.

Narůstá tak větší zájem o ochranné kosmetické výrobky, které obsahují antioxidanty, lapače, které neutralizují volné radikály. Nejdůležitější jsou selen, vitamín E a vitamín C.

Vitamín C je nejběžnějším kožním antioxidantem. Je obsažen v zelenině a v ovoci a je velmi problematické ho zakomponovat do masti, protože na vzduchu tato látka oxiduje.

Dalším významným antioxidantem je vitamín E, ten chrání buněčné membrány a napomáhá regeneraci buněk a zpomalení stárnutí. Najít ho můžeme v rostlinných olejích, zelené listové zelenině a ve vejcích. Vitamín E snižuje poškození kůže vystavené na slunci a zastavuje tvorbu karcinogenních buněk.

Selen nejlépe působí v kombinaci s vitamínem E. Chrání tělo před stárnutím a udržuje mladistvou elasticitu tkání. Vyskytuje se v mořských produktech, česneku, vejcích a pivovarských kvasnicích.

Nejlepší tedy je vybírat kosmetické ochranné výrobky k opalování s obsahem těchto látek avšak také postačí, pokud budete jíst vhodné potraviny, které tyto látky obsahují a i ty vám zaručí ochranu.

Bezpečné opalování zajistí také provitamín A, betakaroten, ten také chrání před nebezpečným UV zářením, působí antioxidačně a zajišťuje ochranu a zhnědnutí pokožky po opalování.

Obávané spáleniny kůže

Léto tluče na dveře a spousta z nás míří k moři a na slunné pláže. Těšíme se na opalování a chvíle pohody. Ale s opalováním je spojeno i riziko spálení od sluníčka. Popáleniny vznikají, pokud je kůže dlouhodobě nebo nadměrně vystavena ultrafialovým paprskům slunečního záření. Neuchrání nás před nimi ani pobyt ve vodě.

Pokud se na spálené pokožce začnou tvořit puchýřky, je nutné vyhledat už lékařskou pomoc. Po ošetření se kůže sloupne a příznaky ustoupí. Pokud se tvoří větší puchýře a pokožka je výrazně zarudlá jedná se o nejtěžší stupeň popáleniny a i tady je nutné vyhledat lékaře. Puchýře se nesmí propichovat, protože by mohlo dojít k infekci. Každé spálení urychluje stárnutí kůže a také zvyšují riziko její rakoviny. Proto je třeba na sebe dávat pozor a předcházet spáleninám. Je nutné se pravidelně několikrát denně mazat krémy na opalování s vysokými ochranným faktory (minimálně třicet) a nepobývat celý den na sluníčku.

Pijte mnoho studených nápojů, ochlazujte se studenou vodou, sprchou a přikládejte na sebe chladivé obklady nebo alespoň ručník.

Po opalování je vhodné použít přípravky s obsahem panthenolu. Tato látka obnovuje poškozené tkáně a podporuje tvorbu kožního pigmentu po opalování a také zklidňuje a chladí opálenou pokožku. Dobré je použít i přípravky s obsahem aloe vera.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner